آپلود تک

۱- این را بدانید که تقریبا ۹۰ درصد مشکلات و اعصاب خوردی‌های ما ناشی از “ضعف خودمان” است. اگر شما در کارهایتان زیاد دقت نکنید نمی‌توانید انتظار انتقاد و در بعضی موارد نگاه “حقارت آمیز” دیگران را در مورد رفتارتان نداشته باشید. واضح است که ضعف شخصیتی هر کداممان باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند که شاید باید پاسخگوی آنها باشیم. لذا سعی کنیم که اول از همیشه درست تر از هرکسی خودمان را بشناسیم. موارد مثبت زندگی‌مان نباید باعث این امر شود که از ضعف‌ها و ناتوانی‌هایمان چشم بپوشیم. به همین خاطر توصیه می‌کنم مثل “من” لیستی از ضعف هایی که دارید تهیه کنید تا بتوانید دقیقاً خود را بشناسید و بدانید که شما کیستید! زمانی که خود را بشناسید قبل از اینکه دیگران شما را با ضعف‌هایتان بشناسند، خود را شناخته‌اید و توانسته‌اید در این امر از دیگران پیشی بگیرید. به جرات به شما می‌گویم با این رعایت این مسئله بیشتر مشکلات شما اعم از عدم اعتماد به نفس، مشکلات عدم موفقیت و … حل خواهد شد. پس زود باشید ! دست بکار شوید و یک خودکار و یک کاغذ بیاورید و مشکلاتتان را در آن به ترتیب اولویت بنویسید. قرار نیست کسی این نوشته را بخواند لذا سعی کنید کاملاً با خودتان رک باشید حتی جزئی ترین مشکلاتتان را در نوشته‌تان قید کنید.

۲-گذشته را رها کنید: من بعد از ان همه مشکلی که خودم برای خودم ایحاد کرده بودم به جای اینکه سعی کنم مشکلاتم را حل کنم مدام در گذشته‌ ی خودم سیر می‌کردم و مدام داشتم افسوس می خوردم که اگر فلان کار و فلان کار را انجام می دادم یا نمی دادم مشکلی دیگر نداشتم . ولی این را به یاد داشته باشید که اتفاقی که افتاده است دیگر باز نمی گردد و نباید افسوس گذشته را خورد. باید امیدوار بود به آبنده . این را بدانید که در دنیایی زندگی می‌کنید که قاعده‌ی علت و معلولی در ان حکم‌فرماست. خدا هم آن بالا دارد نظارت می کند، لذا موفقیت معلول کارهای مفید و مثبتی است که در زندگی‌تان  انجام می‌دهیدو بدانید که هرچقدر بیشتر در این زمینه تلاش کنید بیشترموفق خواهید شد. آینده هیچ ربطی به گذشته‌ی مشکل دار شما و من ندارد، لذا باید هم‌اکنون آن را ساخت و گذشته را فراموش کرد.

۳-توجیه نکنید! ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که عاشق توجیه کردن و عذر و بهانه آوردن است و از جمله‌ جملاتی که زیاد به کار می‌رود  این است که :«تقصیر من نیست.» در حالی که این جمله کاملاً غلط است. واقعیت است که اگر ما تلخ و رنجیده خاطر هستیم علتش این است که خودمان این را خواسته ایم. همه‌ی ما حوادث منفی را تجربه کرده‌ایم و اگر کمی منصفانه و با دقت به آن نگاه کنیم می‌بینیم که سهم اصلی این مشکل را ما داشته ایم. ما ها مشکلات زیادی داشته ایم، من حتی بعضی وقت‌ها از به یاد آرودن مشکلاتی که درگذشته داشته ام می ترسم که اگر ادامه پیدا کند ممکن است چه بلایی بر سرم بیاید، ولی باید این را بدانیم که به یاد آوردن این مشکلات نمی‌تواند هیچ دردی را درمان کند. لذا بهتر است که “از آنچه داریم، بیشترین بهره برداری را بکنیم” .

۴-در مورد دیگران مطلق قضاوت نکنید: این را بدانید که مطلق واقعی تنها خداست.تعریفی که من از خدا دارم همین است و همیشه هم جواب داده است. لذا همه چیز و همه کس نسبت به خدا در نسبیت قرار دارد . به همین خاطر در صورتی که نزدیکی و یا دوستی به شما خوبی یا بدی‌ای کرد نه او را بهترین آدم روی زمین بخوانید و نه بدترین آدم.  چون در صورتی که درمورد دیکران به صورت مطلق قضاوت کنیم با تغییر در رفتار فرد با مشکلات روحی زیادی مواجه خواهیم شد. ممکن است که دوستی با شما خیلی خوب باشد، ولی هیچ وقت نباید او را بهترین انسان روی زمین دانست، چرا که با این کار میزان حساسیتمان نسبت به آن فرد بسیار بالا خواهد  رفت و کافی است آن “دوست بهترین‌مان” اتفاقاً مثل گذشته خیلی با ما خوب نباشد، در این صورت ضربه‌ی روحی شدیدی خواهیم خورد و تا بخواهیم خود را جمع و جور کنیم دیگر وقت زیادی گذشته است و نمی‌توان مشکلات انبار شده در فکر و ذهنمان را حل کنیم. می دانم این نکته بسیار بسیار ساده است ولی رعایت نکردن این مورد خود می تواند مقدار زیادی استرس برما تحمیل کند.

۵-مرد عمل باشید! مشکل اصلی همین جاست. همه‌ی ما تئوریکال آدم موفقی  هستیم! ولی در عمل تنها درصد کمی از آدم‌ها د موفق هستند. دلیل اصلی این مورد هم باز برمی‌گردد به مورد اول: عدم شناخت خود. سعی کنید درست خود را بشناسید و درست برنامه ریزی کنید. همین ! برنامه‌تان را خیلی شدید و غیر قابل اجرا در نیاورید. توصیه می‌کنم کاملآ برنامه‌ی ساده‌ای بریزید تا بتوانید راحت آن را انجام دهید و سپس به تدریج برنامه‌تان را فشرده تر کنید.

۶- خود را همیشه مشغول کنید! در یک کلام بیکار نمانید. باور کنید زمانی که بیکار باشید آنقدر فکر‌های عجیب و غریب به سراغ شما خواهد آمد که نگو و نپرس! ولی اگر خود را مشغول کارتان کنید هم در کارتان موفق خواهید شد و مشکلات گذشته را با موفقیت‌هایی که بدست می‌آورید می‌توانید پشت سر بگذارید و هم اینکه بر تنبلی هم می‌توانید غلبه کنید.

به نقل از تك نویس